Komisija za zavičajne zbirke

Uvod

Pri Hrvatskom knjižničarskom društvu, danas u okviru Sekcije za zbirke i službe, više desetljeća djeluje Komisija za zavičajne zbirke. Okuplja knjižničare iz knjižnica i baštinskih ustanova koji prikupljaju knjižničnu zavičajnu građu. Članovi aktivno promiču zavičajnost u svojim sredinama, kao i na brojnim stručnim skupovima u zemlji i inozemstvu.

MISIJA:

-          poticati stvaranje zavičajnih zbirki  u okviru knjižničarske struke i

u skladu s potrebama suvremenoga društva.

VIZIJA:

-          izgradnja i očuvanje zavičajnih zbirki u knjižnicama i baštinskim ustanovama

kao kulturne osobitosti svake sredine.

CILJEVI:

-          raditi na usklađivanju procesa rada u izgradnji zavičajnih zbirki unutar knjižničarske struke,

-          omogućiti prezentaciju zavičajnih zbirki i izvan okvira lokalne zajednice i/ili u široj zajednici,

-          potaknuti realizaciju zajedničkih programa i projekata u svrhu dostupnosti zavičajne građe.