18. okrugli stol o slobodnom pristupu informacijama – Knjižnice i alternativna (druga) istina

Mjesto održavanja: Europski dom Zagreb 10.12.2018 -
Organizator: Hrvatsko knjižničarsko društvo, Komisija za slobodan pristup informacijama, Odsjek za informacijske i komunikacijske znanosti Filozofskog fakulteta u Zagrebu

Suorganizator: Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu

Financijska potpora: Ministarstvo kulture Republike Hrvatske, Grad Zagreb, Gradski ured za kulturu

Programski i organizacijski odbor: Edita Bačić, Milena Bon, Tea Grašić Kvesić, Ivana Hebrang Grgić, Mario Hibert, Aleksandra Horvat, Davorka Pšenica, Annemari Štimac

Komisija za slobodan pristup informacijama i slobodu izražavanja u suradnji s Odsjekom za informacijske i komunikacijske znanosti Filozofskog fakulteta u Zagrebu organizira osamnaestu godinu za redom okrugli stol o slobodnom pristupu informacijama.

Tema: Knjižnice i alternativna (druga) istina

Središnja tema 18. okruglog stola o slobodnom pristupu informacijama je Knjižnice i alternativna (druga) istina. O toj se temi mnogo raspravlja u svijetu medija i politike pa je potrebno utvrditi odnos knjižnica i knjižničara prema toj pojavi. Odnos između informacija (podataka) i mišljenja (stavova) uvijek je bio nedovoljno jasan, kako u politici i znanosti, tako i u drugim područjima života. Iako lažne senzacije i političke laži nisu novost, posljednjih nekoliko godina lažne vijesti i izmišljene priče lako dolaze u prvi plan i u javnosti se brzo prihvaćaju i prenose, posebice zahvaljujući današnjim tehnološkim mogućnostima. Međutim, tradicionalne reakcije na netočne tvrdnje i iskaze (ispravci, isprike, pisma uredništvu itd.) nisu dovoljno brze ni djelotvorne. Što se da učiniti?

Svrha: Ukazati na važnu ulogu knjižničara u diseminaciji provjerenih i točnih informacija jer oni posjeduju ekspertno znanje koje im pomaže da za korisnike identificiraju potrebnu informaciju koju znaju i protumačiti. Osvijestiti nužnost razvoja medijske pismenosti i edukacije korisnika te prikazati primjere iz prakse.

Program okruglog stola možete preuzeti ovdje.

Rok za prijavu sudionika je 5. studenog 2018.
Kotizacija za sudjelovanje na skupu iznosi:
200 kn – za uplate pristigle zaključno s 20.11.2018.
250 kn – za uplate pristigle od 21.11. do 5.12.2018.

Uplata kotizacija: Hrvatsko knjižničarsko društvo, Hrvatske bratske zajednice 4, HR 1000 Zagreb,
IBAN HR3423600001101451830 s naznakom "za 18. SPI". Po primljenoj uplati HKD će izdati račun i poslati ga na navedenu adresu.

Formular za prijavu

Prijava sudjelovanja