Okrugli stol o reviziji i otpisu knjižnične građe

Mjesto održavanja: Nacionalna i sveučilišna knjižnica 26.02.2003 -
Organizator: Hrvatsko knjižničarsko društvo

Hrvatsko knjižničarsko društvo organizira Okrugli stol o reviziji i otpisu knjižnične građe. Skup će se održati 26. veljače 2003. u Zagrebu, u prostorijama Nacionalne i sveučilišne knjižnice, Hrvatske bratske zajednice 4 (dvorana na mezaninu).
Tema Okruglog stola odabrana je zato što je revizija i otpis knjižnične građe već niz godina tema rasprava unutar knjižničarske zajednice, ali i tema koja se provlači kroz javne medije, uglavnom s negativnim konotacijama o radu hrvatskih knjižničara.

Nakon dugih priprema prošle je godine donesen Pravilnik o reviziji i otpisu knjižnične građe (NN 21/2002), koji međutim nije u potpunosti riješio nedoumice oko postupka otpisa knjižnične građe, odnosno nije dao odgovore na niz pitanja koja su postavljali knjižničari pretežno iz narodnih i školskih knjižnica. Hrvatsko knjižničarsko društvo stoga je, u svibnju 2002., zatražilo od svojih članova da pošalju primjedbe na Pravilnik, na temelju kojih će se organizirati rasprava o reviziji i otpisu u svim vrstama knjižnica.

Kako se većina prispjelih primjedbi odnosila na pitanja o mjerilima za izlučivanje i otpis knjižnične građe te na pitanja procjene vrijednosti otpisane građe, smatrali smo da izlaganja i diskusiju na okruglom stolu treba usmjeriti upravo na ova pitanja. Donešeni zaključci bi trebali poslužiti kao podloga za izradu detaljnijih uputa, odnosno priručnika o reviziji i otpisu knjižnične građe.

11-11.20 Tanja Sušec, predsjednica Stručnog odbora: Uvodne napomene
I. Mjerila/kriteriji za izlučivanje knjižnične građe
11.10-11.30 Nada Češnovar, NUK, Ljubljana: Slovenska mjerila za izlučivanje knjižnične građe
11.30-11.40 Silva Pavlinić, GISKO, Osijek i Ljiljana Črnjar, GK Rijeka: Mjerila za izlučivanje knjižnične građe u narodnim knjižnicama