11. Okrugli stol za školske knjižnice: „Prostor i oprema školske knjižnice“ (16.09.2020)

Mjesto i vrijeme održavanja: Na mreži, putem platforme Zoom, 5. listopada 2020. godine od 10.00 do 14.00 sati
Organizator: Hrvatsko knjižničarsko društvo - Komisija za osnovnoškolske knjižnice i Komisija za srednjoškolske knjižnice
Suorganizatori: Tehnička škola Zagreb, Zagrebačko knjižničarsko društvo
Programski i organizacijski odbor: Iva Grisogono, Dijana Machala, Mira Matan, Zorka Renić, Alka Stropnik i Gordana Šutej

Tema okruglog stola: Prostor i oprema školske knjižnice

Tema 11. Okruglog stola za školske knjižnice je aktualiziranje problema vezanih uz prostor i opremu školskih knjižnica u kontekstu donošenja novog Standarda za školske knjižnice. Velik broj školskih knjižnica ne zadovoljava minimalne uvjete propisane važećim Standardom za školske knjižnice i Državnim pedagoškim standardom (na primjer, u Karlovačkoj županiji čak 66% knjižnica ima prostor ispod propisanog minimalnog standarda). Smatramo da je školska knjižnica osnova svake dugoročne strategije razvoja pismenosti, obrazovanja, pružanja informacija, gospodarskog, društvenog i kulturnog razvoja (UNESCO Manifest za školske knjižnice) stoga je cilj ovog skupa ukazati na potrebu i važnost redovitog financiranja školskih knjižnica kako bi sve knjižnice bile opremljene u skladu sa standardima i postale prostor izvrsnosti – prostor za traženje informacija, suradnju, komunikaciju, čitanje, istraživačko učenje, korištenje multimedijskih i digitalnih zbirki, za sve učenike i učitelje.
Dio izlaganja i primjera iz prakse bavit će se posljedicama potresa u školskim knjižnicama grada Zagreba i okolnih županija, kao i radom knjižnica u novonastaloj epidemiološkoj situaciji.
Pozvana izlaganja:

Frida Bišćan, Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu, Posljedice potresa u školskim knjižnicama grada Zagreba i okolnih županija.
Ljiljana Vugrinec, Knjižnica i čitaonica „Fran Galović“ Koprivnica, Prostor i oprema školskih knjižnica u Koprivničko-križevačkoj županiji
Bart Verswijvel, European Schoolnet, Active Learning in Hybrid Learning Spaces
prof.dr.sc Sanjica Faletar Tanacković, Filozofski fakultet Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku, Oblikovanje suvremenih knjižničnih prostora

Primjeri dobre prakse:
Iva Grisogono, Tehnička škola Zagreb
Ivanica Beg, OŠ Ivana Cankara, Rahela Frelih, OŠ Petra Zrinskog, Zagreb, Silom prilika u gostima
Ivana Čarapina, OŠ Stjepana Radića, Metković
Diana Musić, SŠ Stjepana Sulimanca, Pitomača, Uloga prostora i opreme kao preduvjet za kvalitetan rad školske knjižnice
Ana Sudarević, OŠ Dubovac, Karlovac, Virtualni prostor školske knjižnice – mjesto kvalitetne edukacije i interakcije

Skup je sufinanciran sredstvima Ministarstva kulture i medija RH.
Kotizacije nema.

Rok za prijavu sudjelovanja bez izlaganja je 30. rujna 2020. godine.

Prijava za Skup na poveznici: