Radna grupa za manjinske knjižnice

Uvod

Središnje knjižnice nacionalnih manjina dio su programa narodnih/gradskih knjižnica, koje po svojoj temeljnoj ulozi i zadaćama moraju osiguravati knjižnične usluge za sve vrste, kategorije i dob stanovništva svoga područja/zajednice, pa tako i nacionalne manjine u njihovim specifičnim potrebama.

Program središnjih knjižnica nacionalnih manjina uključuje: nabavu na jezicima manjina, osiguravanje korištenja knjižne i neknjižne građe, tribine i predavanja, izložbe, kao i međuknjižničnu posudbu, s obzirom na to da je riječ o središnjim knjižnicama, koje trebaju na djelotvoran način osiguravati knjižnične usluge pripadnicima manjina i izvan sjedišta središnje knjižnice.

Odlukom Vlade Republike Hrvatske iz travnja 2000. u djelokrug Ministarstva kulture ušli su programi središnjih knjižnica nacionalnih manjina koji su se dotad pratili i financirali u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici putem Vladinog ureda za nacionalne manjine.

Radna grupa za manjinske knjižnice djeluje u okviru Sekcije za narodne knjižnice, a konstituirana je 2006. godine. Okuplja knjižničare koji rade u Središnjim knjižnicama nacionalnih manjina i ostale knjižničare koji se bave nacionalnim manjinama i žele pridonijeti rješavanju aktualnih pitanja iz djelokruga rada manjinskih knjižnica.

Ciljevi:

• Promicanje važnosti Središnjih knjižnica nacionalnih manjina u sustavu narodnih knjižnica;
  • poduzimanje konkretnih akcija na unaprjeđivanju statusa manjinskih knjižnica, usluga i programa namijenjenih manjinama;
  • suradnja sa sekcijama i komisijama HKD-a.

Predsjednici:

• Katarina Todorčev Hlača, Središnja knjižnica Rusina i Ukrajinaca (2006.-2008.; 2012.-2016. 2018.-2020.)
  • Liana Diković, Središnja knjižnica Talijana (2009.-2012.)
  • Ružica Vinčak, Središnja knjižnica Slovaka (2016.- 2018.)
  • Snježana Čiča, Središnja knjižnica Srba (2020.-2022.)
  • Siniša Petković, Središnja knjižnica Austrijanaca (2022.- )

Plan i program

Plan i program rada Radne grupe za manjinske knjižnice utvrđuje se posebno za svaku godinu, donosi ga predsjednik u dogovoru s članovima i obuhvaća aktivnosti koje:

• promiču značaj manjinskih knjižnica kao kulturno-informativnih središta unutar mreže hrvatskih knjižnica
  • omogućavaju prikupljanje podataka o radu središnjih manjinskih knjižnica radi praćenja i utvrđivanja strategije razvoja
  • rade na stručnom usavršavanju voditeljâ manjinskih knjižnica kao nositelja cjelokupnog rada u svojim odjelima
  • potiču suradnju s knjižničarskim društvima, kulturnim ustanovama i manjinskim udruženjima u RH i inozemstvu (tu se podrazumijevaju prije svega matične zemlje knjižnica nacionalnih manjina)
  • potiču izdavačku djelatnost i rade na informiranju javnosti o radu i značaju manjinskih knjižnica
  • rade na unaprjeđivanju i poboljšavanju materijalnih, tehničkih, prostornih i stručnih uvjeta rada knjižnica nacionalnih manjina u RH

Članovi

Siniša Petković, voditelj Središnje knjižnice Austrijanaca u RH, predsjednik
Matična ustanova: Gradska i sveučilišna knjižnica Osijek