Autorska storytelling radionica – Uvod u pripovijedanje – Mjesec hrvatske knjige 2024.
Mjesto održavanja: Hrvatsko knjižničarsko društvo, Zagreb, Hrvatske bratske zajednice 4
Vrijeme održavanja: 17. listopada 2024. (9:00 – 15:00h)
Voditeljica: Ivanka Ferenčić Martinčić
Organizator: Komisija za čitanje Hrvatskoga knjižničarskog društva
Komisija za čitanje Hrvatskoga knjižničarskog društva poziva kolegice i kolege da se prijave za pohađanje jednodnevne radionice pripovijedanja koja će se 17. listopada održati u prostorijama Hrvatskoga knjižničarskog društva. Program radionice je autorski, intenzivan i ekskluzivan, posvećen usavršavanju pripovjedačkih vještina, a provodi se kao dio programa Mjeseca hrvatske knjige 2024. koji je ove godine posvećen pripovijedanju i održava se pod motom Pričaj mi…
O RADIONICI:
Pripovijedanje je prirodna ljudska vještina koja je prisutna u svakom društvu i svakom pojedincu. U doba kada smo kronično preizloženi multimedijalnim sadržajima, vraćanje tradicionalnim pripovjedačkim praksama može značajno unaprijediti naš rad s djecom i odraslima. Kroz metode izvedbenog pripovijedanja, terapije igrom i biblioterapije možemo povećati učinkovitost programa poticanja čitanja te odgojno-obrazovnih programa.
Na radionici polaznici će imati priliku saznati više o „umijeću pripovijedanja“ i njegovim različitim metodama, pripovjedačima i pripovjednoj sceni u Hrvatskoj i svijetu te primjeni pripovjednih tehnika u različitim disciplinama. Program sadrži teorijski i praktični dio (vježbe).
Broj polaznika: do 20 osoba
Trajanje: jednodnevna radionica od 2 ciklusa (svaki ciklus traje dva i pol sunčana sata)
Ciljevi:
- Upoznavanje pripovijedanja kao ishodišta kulturnog identiteta
- Podizanje svijesti o njegovanju baštine i usmenog naslijeđa
- Upoznavanje metoda kreativnog pripovijedanja – pripovijedanja kao izvedbene umjetnosti
- Razlikovanje aspekata pripovjednih praksi
- Usvajanje metoda pripovijedanja
- Integriranje pripovijedanja u rad s djecom i odraslima
PROGRAM RADIONICE
9:00 – 11:30 Prvi dio
- Uvodno izlaganje o pripovijedanju i pripovjedačima
- Storytelling izvedba
- Analiza priče
- Vježba – storyboard – grupni rad polaznika
- Storytelling izvedba
11:30 – 13:00 Pauza za ručak
13:00 – 14:30 Drugi dio
- Uvodno izlaganje o biblioterapeutskom pristupu
- Storytelling izvedba
- Analiza priče i terapeutskih učinaka
- Vježba – izbor priče u odgojno-obrazovnom procesu – grupni rad polaznika
- Pripovjedni trokut – dramske i oratorske vježbe
Program će se odvijati s kratkim pauzama za odmor i kavu.
O VODITELJICI:
Ivanka Ferenčić Martinčić
Rođena je u Podravini (1983.) gdje i danas živi i radi. Završila je dvopredmetni studij knjižničarstva i hrvatskog jezika i književnosti na Filozofskom fakultetu u Osijeku. Nakon studija radila je u školskim knjižnicama (OŠ Ivan Lacković Croata Kalinovac i Tehnička škola Bjelovar) i Gradskoj knjižnici Đurđevac. Od 2014. godine radi u Narodnoj knjižnici Virje gdje je ravnateljica. Godine 2020. napredovala je u stručno zvanje viši knjižničar. U svim knjižnicama u kojima je bila zaposlena, u fokusu njezina rada bili su marketing i inovativni programi za sve segmente korisničkih zajednica, a naročito djecu, te je i sama uvela nekoliko inovativnih modela knjižničnih službi i usluga za najmlađe (Klupe pričalice, Bibliokofer, itd.).
Godine 2012. objavljena joj je prva knjiga za djecu Matilda i vještičji mačak (Zagreb, Naklada Nika), a taj roman za čitače početnike uvršten je u projekt Hrvatske mreže školskih knjižničara „Čitamo mi, u obitelji svi“, te na „Listu dobrih knjiga za djecu“ koju izrađuje Komisija za knjižnične službe i usluge za djecu i mlade pri Hrvatskom knjižničarskom društvu. Ostale objavljene knjige za djecu jesu: Matilda i zagonetne žabe (Naklada Nika, 2014.), slikovnica Priča o vitezu i Martinu (Narodna knjižnica Virje, 2018.), Kako je zeko zavolio knjižnicu (Evenio, 2020.), Što je medo vidio u muzeju (Evenio, 2021.), Zašto se maca zaljubila u kazalište (Evenio, 2023.) i Lisac i mudra kraljevna (Inni Mini, 2024.). Osim pisanja za djecu i fantasy romana za odrasle Krv mojih predaka (Innamorata, 2021.) i Kosti mojih predaka (Innamorata, 2022.). Bavi se i uredničkim radom.
Aktivno sudjeluje u interdisciplinarnom projektu Kad predmeti progovore — tematskom ciklusu interaktivnih radionica za djecu čiji je nositelj Etnografski muzej Zagreb, a provodi se u suradnji s Knjižnicama grada Zagreba (Knjižnicom Ivana Gorana Kovačića) te Komisijom za čitanje Hrvatskoga knjižničarskog društva.
U suautorstvu s Majom Lesinger, ravnateljicom Knjižnice i čitaonice Grada Preloga objavila je i priručnik za rad knjižničara s djecom predškolske i rane školske dobi, naslovljen Bilješke dječjeg knjižničara (Narodna knjižnica Virje, 2019.). Priručnik donosi 20 razvojnih i edukativnih aktivnosti za djecu tematski vezanih za knjigu i knjižnice. Radeći kao knjižničarka, stvarajući kao pisac, ali i kao majka troje djece usavršavala se u području razvojnih igara, biblioterapije i ekspresivne art terapije. Storytellingom se bavi gotovo deset godina. Certificirani je interpretacijski vodič (pri organizaciji Interpret Europe), a uspješno je završila i neformalni jednogodišnji studij pripovijedanja i tako stekla titulu majstorice pripovijedanja.
Kotizacija:
- za članove HKD-a: 15 eura
- za ostale: 20 eura
Prijave za radionicu otvorene su do popunjenja mjesta. Maksimalan broj polaznika: 20