1. stručni skup koordinatora i mentora međunarodnog projekta Čitanje ne poznaje granica/Branje na pozna meja

pod nazivom Ilustracija v sodobni mladinski književnosti slovenskih in hrvaških avtorjev/Ilustracija u suvremenoj dječjoj književnosti hrvatskih i slovenskih autora održat će se 15. travnja 2025. u prostorijama IZUM-a u Mariboru u organizciji Zveze bibliotekarskih društev Slovenije i Hrvatskoga knjižničarskog društva.
U stručnom dijelu programa sudjeluju dr. Igor Saksida i dr. Diana Zalar te ilustratorice Alenka Spacal i Andrea Petrlik Huseinović.
U poslijepodnevnom dijelu susreta, u 16 sati, u izložbenoj dvorani Lutkovnog gledališča Maribor održat će se otvorenje izložbe ilustracija Andree Petrlik Huseinović pod nazivom Umjetnost ne poznaje granice.
Stručni će skup okupiti učitelje, stručne suradnike knjižničare i ravnatelje osnovnih i srednjih škola Republike Hrvatske i Republike Slovenije, sudionike projekta Čitanje ne poznaje granice.
Projekt Čitanje ne poznaje granice kontinuirano se provodi od 2013. godine. Danas u projektu sudjeluje preko 200 škola, a provodi s ciljem poticanja čitanja i upoznavanja književnosti i kulture susjednih zemalja. Osim čitanja i obrade književnih djela, projekt uključuje i poučavanje metoda istraživačkog rada, potiče istraživački duh, međusobnu suradnju i razumijevanje kulturnih sličnosti i razlika, čineći čitanje dinamičnim i interaktivnim iskustvom. Završni susret predstavlja vrhunac projekta, pružajući učenicima priliku da jedni drugima predstave svoj kraj i školu, podjele dojmove o pročitanim djelima te prikažu aktivnosti kojima su obogatili proces čitanja.
2023. godine u Sisku je svečano obilježena 10. godišnjica provođenja projekta. U cjelodnevnom programu sudjelovali su učenici iz svih dijelova Hrvatske i Slovenije, njihovi mentori, učitelji i knjižničari, ravnatelji škola, književnici, predstavnici ministarstava, lokalne uprave i samouprave i Veleposlanstva Republike Slovenije, javnih agencija, društava književnika i književnih prevodilaca, nakladnika te knjižničarskih udruga, njih 230.
Ovogodišnjim susretom koordinatora i mentora projekta želimo stručno osnažiti sudionike i omogućiti im razmjenu iskustava, upoznati zainteresiranu javnost s projektom i pozvati druge da se pridruže projektu kojim potičemo čitanje i promičemo hrvatsku i slovensku omladinsku književnost, hrvatski i slovenski jezik i kulturu te širimo međunarodnu suradnju.