HKD  //  Skupovi  //  Skupovi u zemlji  //  16. okrugli stol o slobodnom pristupu informacijama
16. okrugli stol o slobodnom pristupu informacijama

Mjesto održavanja: Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu 09.12.2016
Organizator: Komisija za slobodan pristup informacijama i slobodu izražavanja Hrvatskoga knjižničarskog društva i Odsjek za informacijske i komunikacijske znanosti Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu

U Zagrebu će se 9. prosinca, u povodu obilježavanja Međunarodnog dana ljudskih prava, održati 16. okrugli stol o slobodnom pristupu informacijama na temu Knjižnice i dostupnost informacija u obrazovnom procesu

Ovim se skupom želi istaknuti važnost knjižnica u obrazovnom procesu na način da se prepoznaju mehanizmi kojima knjižnice podržavaju obrazovanje te da se vrednuje njihova obrazovna uloga na svim razinama obrazovnog sustava – od osnovnog i srednjoškolskog do visokoškolskog obrazovanja.

Mjesto i vrijeme održavanja: Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu, 9. prosinca 2016.

Potpora:
Ministarstvo kulture Republike Hrvatske
Grad Zagreb, Gradski ured za obrazovanje, kulturu i sport
Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu

Cilj skupa je ukazati na nove vrste i oblike usluga koje knjižnice pružaju za potrebe obrazovanja, kao i na rješenja koje su odabrale kako bi mogle nastaviti obavljati svoje zadaće, posebice u području korištenja digitalnih tehnologija. Cilj je također, ukazati na prepreke s kojima se susreću knjižničari kada žele osigurati dostupnost građe i informacijske izvore za potrebe nastave.

Svrha je potaknuti knjižničare i ostale sudionike obrazovnog procesa (profesore, učenike,studente) da sustavno rade na promicanju slobodnog pristupa informacijama, posebno s gledišta transparentne komunikacije radi učinkovitijeg obrazovanja na svim razinama. Kroz izlaganja 12 pozvanih domaćih i stranih stručnjaka, te raspravu sudionika, razmotrit će se na koje sve načine knjižnice, kao javne ustanove koje olakšavaju pristup izvorima informacija i znanju, pomažu i doprinose obrazovanju u Hrvatskoj.

O temi Knjižnice i dostupnost informacija u obrazovnom procesu govorit će se u dvije cjeline:

1. Knjižnice i slobodan pristup informacijama u znanstveno-istraživačkom procesu
2. Školske i narodne knjižnice u obrazovnom procesu – novi programi i inovativni sadržaji

Zaključci skupa

Kotizacija za sudjelovanje na skupu iznosi:

200 kn – za kotizacije plaćene zaključno s 20.11. 2016.
250 kn – za kotizacije plaćene od 21. 11. do 3. 12. 2016.

Pozivamo vas da se prijavite putem obrasca.

Programski odbor 16. okruglog stola: Edita Bačić, Milena Bon, Vesna Crnogorac, Ivana Hebrang Grgić, Mario Hibert, Aleksandra Horvat, Danica Pelko, Silvija Perić i Davorka Pšenica