Komisija za glazbene knjižnice i zbirke

Plan i program

Komisija trajno ima sljedeće ciljeve:

- surađivati s kolegama iz muzejskih i arhivskih glazbenih zbirki

- sudjelovati na stručnim skupovima u zemlji i inozemstvu

- održavati kontakte s inozemnim društvima, putem IAML-a

- zalagati se  za rješavanje pitanja stručnog obrazovanja knjižničara u
  glazbenim zbirkama

- zalagati se za ujednačavanje Zakona o autorskom pravu sa zakonima EU

- zalagati se za koordinaciju zaštite i digitalizacije hrvatske zvučne glazbene    baštine

Plan rada za 2019. godinu

• Redovito održavanje sastanaka i kontakata elektroničkom poštom i telefonom.
  • Ažuriranje podataka Komisije za glazbene knjižnice i zbirke na web-stranici HKD-a.
  • Nastavak redovite suradnje s hrvatskim i međunarodnim strukovnim udrugama (HUMKAD, IAML i dr.)
  • Nastavak rada na projektu Franjo Ksaver Kuhač (http://www.kuhac.net), digitalizacija radova i postavljanje na mrežnu stranicu; nastavak promoviranja mrežne stranice. (U suradnji s Hrvatskom udrugom muzičkih knjižnica, arhiva i dokumentacijskih centara – HUMKAD.)
  • Održavanje manifestacije Glazbeni antikvarijat. Manifestacija se temelji na prikupljanju viškova, nepotrebne i otpisane glazbene građe iz knjižnica. Građa se dijeli besplatno. (U suradnji s Hrvatskom udrugom muzičkih knjižnica, arhiva i dokumentacijskih centara – HUMKAD.)
  • Sudjelovanje na 15. danima specijalnih i visokoškolskih knjižnica 2019., zastupljenost većim brojem članova.
  • Sudjelovanje u radu Međunarodne udruge glazbenih knjižnica, arhiva i dokumentacijskih centara (International Association of Music Libraries, Archives and Documentation Centres – IAML). Godišnja skupština održat će se 14-19.7.2019. u Krakowu, Poljska. (Članovi prate rad kroz tri profesionalne sekcije i podnošenjem godišnjeg izvješća Hrvatskog nacionalnog ogranka.)
  • Organizacija Okruglog stola s temom predmetizacije glazbe. Utvrđeno je da se praksa u našim knjižnicama razlikuje te se pokazala potreba za razmjenom iskustava, prikazom praksi različitih ustanova i ujednačavanjem stručne obrade.
  • Obilježavanje 200. obljetnice rođenja i 165. obljetnice smrti Vatroslava Lisinskog.
  • Nastavak rada na elektroničkom izdanju Vodiča kroz glazbene knjižnice i zbirke Zagreba.

Izvještaj o radu za period od 01.09.2017. do 31.08.2018.

Komisija broji 11 redovnih i 6 pridruženih članova.

Redovni članovi: Milko Belevski, Nada Bezić, Vedrana Juričić, Lucija Konfic, Sanja Martinović, Aleksandra Mežnarić-Karafin, Tatjana Mihalić, Igor Mladinić, Željka Radovinović, Anamarija Starčević-Štambuk, Sanja Vukasović-Rogač.

Pridruženi članovi:Maja Grims Nonveiller, Astrid Grobenski Grgurić, Vesna Ivanković, Vjera Katalinić, Lovorka Ruck, Andrea Šušnjar.

Aktivnosti

Dogovori i redovni kontakti članova Komisije održavali su se elektroničkom poštom i telefonom.

Na web stranici Hrvatskog knjižničarskog društva ažurirani su podaci o članovima i planu rada.

Nastavila se redovita suradnja s hrvatskim i međunarodnim strukovnim udrugama (HUMKAD, IAML).

U okviru projekta Franjo Ksaver Kuhač ažurirana je bibliografija na web-stranici http://www.kuhac.net.

Sudjelovanje na događanjima, manifestacijama i skupovima

Na godišnjoj skupšini Međunarodne udruga glazbenih knjižnica, arhiva i dokumentacijskih centara (IAML - International Association of Music Libraries, Archives and Documentation Centres), koja je odražana u Leipzigu od 22.-27.7.2018. sudjelovala je Željka Radovinović, zamjenica predsjednice Komisije i podnijela izvješće našeg nacionalnog ogranka.

Noć knjige 21.4.2018. obilježili smo održavanjem tradicionalnog Besplatnog glazbenog antikvarijata u kojem sudjeluju glazbene knjižnice razmjenom i poklanjanjem glazbenih materijala. Održan je u Hrvatskom glazbenom zavodu pod vodstvom Nade Bezić.