40 godina Galerije Prozori Društveni potencijali hibridnih javnih kulturnih prostora i rubnih umjetničkih praksi

Mjesto održavanja: Galerija Prozori, Knjižnica S. S. Kranjčevića, Zagreb 09.10.2018 - 11.10.2018
Organizator: Galerija Prozori, Knjižnica S. S. Kranjčevića, Knjižnice grada Zagreba

Tema:
Seminar povodom 40 godina rada Galerije Prozori u Knjižnici S. S. Kranjčevića, s obzirom na specifičnu poziciju i galerije i knjižnice koja iz toga proizazi, otvara pitanja i promišljanja potencijala heterogenih javnih prostora, kao prostora umjetničke i kulturne proizvodnje, alternativne edukacije i stvaranja znanja te kao prostora otpora hegemonijskim mehanizmima društvene kontrole. Skup je prvenstveno namijenjen knjižničarima, zatim onima koji rade u kulturnim i obrazovnim ustanovama te svima zainteresiranima.

Skup je sufinanciran sredstvima Grada Zagreba, Ministarstva kulture Republike Hrvatske i Austrijskog kulturnog foruma.

Sažeci

Predavanja i radionice objedinjeni su nazivom „Društveni potencijali hibridnih javnih kulturnih prostora i rubnih umjetničkih praksi“, kojim će se propitati transformativni potencijali rubnih područja različitih praksi, odnosno mjesta preklapanja kulturnih ustanova i društvenih praksi na sjecištima umjetničkog, edukativnog i aktivističkog djelovanja.
Program polazi od pozicije Galerije Prozori koja kroz četrdeset godina supostojanja s knjižnicom propituje moguće relacije dvaju prostora, njihovih namjena, metoda, strategija i djelovanja u smjeru uspostavljanja aktivnog i semantički heterogenog javnog prostora koji može potaknuti promjenu perspektive u odnosu na zadani poredak i otvoriti dijalog u smjeru društvenih pomaka. U okvirima knjižničarstva navedeno uključuje reaktualizaciju kritičkih teorija, uvođenje kritičkog bibliotekarstva u knjižničarsku praksu te koncepta knjižnice kao agonističkog prostora, što sve zajedno može doprinijeti stvaranju drukčijih prostornih i semantičkih konfiguracija na mjestima preklapanja knjižničarstva, umjetnosti i aktivističkog djelovanja. U okviru suvremene umjetnosti uključuje interdisciplinarni pristup, participativnost, širenje područja djelovanja te otvaranje umjetnosti prema novoj publici.
Seminar obuhvaća rubne umjetničke/edukativne/kritičke/knjižničarske prakse predstavljene kroz predavanja i radionice s ciljem propitivanja moguće metodologije, kao i potencijala interdisciplinarnosti, u stvaranju novih paradigmi. Drugim riječima, istražuje vrijednost koja nastaje na presjeku različitih disciplina, a koju tematiziramo kao nešto novo.
Sudionici:
1) BLOK (Kustoski kolektiv, Zagreb, Hrvatska)
2) Irena Borić (slobodna kustosica, Maribor, Slovenija)
3) Mario Hibert (Odsjek za komparativnu književnost i bibliotekarstvo, Filozofski fakultet, Sarajevo, BIH)
4) Maja Hodošček (vizualna umjetnica, Celje, Slovenija)
5) ŠKART (umjetnički kolektiv, Beograd, Srbija).
6) Teuku Ferdiansyah Thajib (umjetnički kolektiv KUNCI, Indonezija)
7) WochenKlausur (umjetnički kolektiv Beč, Austrija)

Sažeci

Izložba:

Sandro Đukić: Simptom Goli otok

Način rada: pozvana izlaganja s raspravom (30 minuta) i radionica.

Raspored:
9. 10. 2018.
15 h – 18 h
Maja Hodošček: Kako učiti zajedno? (radionica je namijenjena srednjoškolcima)
19 h
Sandro Đukić: Simptom Goli otok, otvorenje izložbe
10. 10.
11 h – 14 h
Transformativni potencijal rubnih društvenih praksi, predavanja
11 h – Uvod: Irena Bekić, Petra Dolanjski
11.15 h – Mario Hibert
12.15 h – Umjetnički kolektiv ŠKART, Đorđe Balmazović
12.45 h – WochenKlausur, Karl Seiringer i Martina Reuter
15 h – 18 h
Maja Hodošček: Kako učiti zajedno? (nastavak radionice)

11. 10.2018.
11 h – 14 h
Alternativne edukativne prakse, predavanja
11 h - Irena Borić
11.30 h – BLOK, Ana Kutleša i Vesna Vuković
12.30 h – Teuku Ferdiansyah Thajib
13.00 h – Maja Hodošček
13.30 h ručak

Teuku Ferdiansyah Thajib
U SUGLASJU: SLUŠAJUĆI I MISLEĆI NAGLAS ZAJEDNO (radionica)

Napomena

Ako želite pohađati radionicu, molimo vas da to navedete u prijavi kako bismo vam osigurali mjesto. Predviđen broj polaznika radionice je deset.
Za sve sudionike osiguran je ručak i osvježenje u pauzama.

Osobe za kontakt:

Irena Bekić