Priznanje Knjižnica godine 2017. (14.07.2017)

Glavni odbor HKD-a na svojoj je 5. sjednici, održanoj 13. srpnja 2017., nakon pročitanog izviješća Povjerenstva za dodjelu priznanja „Knjižnica godine“, odlučio prema prijedlogu Povjerenstva dodijeliti priznanje „Knjižnica godine“ 2017. godine Knjižnici i čitaonici grada Preloga. Priznanje će biti uručeno 11. studenoga 2017. godine na Dan hrvatskih knjižnica.

Čestitke dobitnicima!

Hrvatsko knjižničarsko društvo dodjeljuje priznanje „Knjižnice godine“ u svrhu poticanja kreativnosti, inovativnosti i unapređivanja kvalitete rada u hrvatskim knjižnicama.
Priznanje „Knjižnice godine“dodjeljuje se najboljoj knjižnici čija se izvrsnost procjenjuje prema Kriterijima za vrednovanje / procjenjivanje izvrsnosti za dodjelu priznanja „Knjižnice godine“, koji se nalaze u dodatku Pravilnika o dodjeli priznanja „Knjižnice godine“

Hrvatsko knjižničarsko društvo prigodom obilježavanja 11. studenoga, Dana hrvatskih knjižnica, dodjeljuje godišnje priznanje „Knjižnica godine“ u svrhu poticanja inovativnosti, kreativnosti i kvalitete rada svih hrvatskih knjižnica. Temeljem javnog poziva 2017. primljene su sljedeće prijave: Gradska knjižnica Beli Manastir, Gradska i sveučilišna knjižnica Osijek, Gradska knjižnica Solin, Gradska knjižnica Poreč, Knjižnica i čitaonica grada Preloga, Knjižnica Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

Povjerenstvo koje je radilo u sastavu: Romana Horvat, Kristina Čunović, Gordana Gašo, Iva Grisogono, Kristina Kalanj, Ana Đokić i Milana Vuković Runjić imalo je vrlo težak zadatak jer se radilo o 6 prijava iz različitih tipova i veličina knjižnica čije je djelovanje izrazito široko, raznoliko i vrlo teško usporedivo.

Obrazloženje:

Temeljem Poslovnika o radu povjerenstva za dodjelu priznanja „Knjižnica godine“ i Pravilnika o dodjeli priznanja „Knjižnica godine“ te nakon detaljnog stručnog razmatranja šestero kandidatura (Gradska knjižnica Beli Manastir, Gradska i sveučilišna knjižnica Osijek, Gradska knjižnica Solin, Gradska knjižnica Poreč, Knjižnica i čitaonica grada Preloga, Knjižnica Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu) javnim glasovanjem, članovi Povjerenstva za dodjelu priznanja „Knjižnica godine“ predlažu da se Knjižnici i čitaonici grada Preloga dodjeli priznanje „Knjižnica godine“.

Sukladno razmotrenim kriterijima za vrednovanje i procjenjivanje izvrsnosti nominiranih knjižnica prema Pravilniku o dodjeli priznanja „Knjižnica godine“, Knjižnica i čitaonica grada Preloga istaknula se ostvarenim rezultatima u kontekstu raspoloživih resursa.

U radu Knjižnice prepoznaje se „dodana vrijednost“ sveukupnosti profesionalnog rada i produkcije knjižnice na platformi strateških postavki koje mora zadovoljavati u odnosu na svoju vrstu (u ovom slučaju narodna knjižnica).
Ostvareni programi i usluge odlikuju se visokom profesionalnom kvalitetom, suvremenošću, inovativnošću i kreativnošću.
Program rada je strateški promišljen, usmjeren je različitim kategorijama korisnika i korisničkim potrebama te otvoren prema domaćoj i međunarodnoj javnosti.
Jasno je vidljiva snažna uloga koju ova Knjižnica nosi i producira u lokalnoj zajednici, prepoznaje se ustrajnost u naporima ka daljnjem napredovanju u ukupnom stručnom radu te razvijanju suvremenih i elektroničkih knjižničarskih principa djelovanja prema ciljanim korisnicima.
Procjena sveukupne djelatnosti Knjižnice i čitaonice grada Preloga ukazuje na činjenicu da profesionalci odgovorni za njezin rad i razvoj nisu samo stručni djelatnici nego knjižničarski profesionalci koji svojim osobnim i profesionalnim angažmanom i integritetom potvrđuju najvišu razinu knjižničarstva kao društveno odgovorne i razvojno-značajne profesije.