EBLIDA-ina kampanja Pravo na e-čitanje (09.07.2014)

U sklopu svoje kampanje Pravo na e-čitanje EBLIDA je pokrenula online peticiju za pravo na e-čitanje i ozakonjenje posudbe e-knjiga u knjižnicama.
Peticija, koja je dosad prevedena na 20 jezika, dostupna je i na hrvatskom jeziku.
Pozivamo knjižničarska društva i knjižnice da putem svojih web-stranica i društvenih mreža izvijeste o EBLIDA-inoj peticiji za pravo na e-čitanje, te pozovu knjižničare i korisnike knjižnica, kao i donositelje odluka i političare i sve građane, da se informiraju o pravu na e-čitanje i da se potpisivanjem ove peticije založe za njegovu obranu.
Više detalja o EBLIDA-inoj kampanji Pravo na e-čitanje donosi izvorni tekst.

Peticijom se Europska komisija poziva da izradi jasan zakonski okvir za autorsko i srodna prava koji bi omogućio knjižnicama da nabavljaju i korisnicima posuđuju e-knjige, vlade europskih država pozivaju se da zajamče pravo na e-čitanje putem knjižnica, a svi se europski građani pozivaju da se založe za obranu svojega prava na e-čitanje.

Materijal za uključivanje u kampanju Pravo na e-čitanje (posteri i plakati na hrvatskom te logotip kampanje za printanje, dugme za navigaciju na web-stranicama i dr.) dostupan je na: http://www.eblida.org/e-read/get-involved/

Hrvatski prijevod teksta peticije Pravo na e-čitanje priredilo je Hrvatsko knjižničarsko društvo, koje je dosad objavilo prijevode još dvaju EBLIDA-inih dokumenata o e-čitanju:
Pravo na e-čitanje : način postupanja s e-knjigama za europske knjižnice
Europske knjižnice i izazovi e-nakladništva