Četvrti okrugli stol o zavičajnosti u knjigama za djecu i mlade (20.05.2013)

Odjel za djecu i mlade Gradske knjižnice Marka Marulića u Splitu poziva sve zainteresirane na četvrti okrugli stol o zavičajnosti u knjigama za djecu i mlade s temom „Utjecaj hrvatske usmene tradicije u suvremenoj književnosti za djecu i mlade“. Okrugli stol održat će se u Središnjoj knjižnici Gradske knjižnice Marka Marulića u Splitu 28. svibnja 2013., od 9.00 do 15.00 sati. Na skupu će biti promoviran Zbornik radova s 3. okruglog stola.

GRADSKA KNJIŽNICA MARKA MARULIĆA U SPLITU
Središnja knjižnica
Odjel za djecu i mlade
Slobode 2
SPLIT

Četvrti okrugli stol o zavičajnosti u knjigama za djecu i mlade

„Utjecaj hrvatske usmene tradicije u suvremenoj književnosti za djecu i mlade“

Mjesto održavanja: Split, Središnja knjižnica, Slobode 2
Organizator: Gradska knjižnica Marka Marulića Split, Odjel za djecu i mlade
Vrijeme održavanja: 28. svibnja 2013., od 9.00 do 15.00 sati

Ciljevi okruglog stola:
- osvijestiti i utvrditi koliko su mitovi, legende i druge usmene predaje iz naših hrvatskih krajeva prisutne u suvremenoj dječjoj književnosti (s posebnim osvrtom na Dalmaciju)
- utvrditi koliko su one poticaj i inspiracija autorima, ilustratorima i nakladnicima da ih predstave u slikovnicama i knjigama za djecu i mlade
- doznati koliko su takve knjige zanimljive za čitanje djeci i mladima danas
- osvijestiti i prepoznati današnju čovjekovu potrebu za pričom te položaj usmene predaje u novom tehnološkom dobu
- predstaviti primjere dobre prakse u okviru zadane teme.

Preliminarni program:
9.00 – 15.00 sati

PRVI DIO: hrvatska i dalmatinska usmena tradicija i dječja književnost
9.30 – 11.30
Dr. sc. Marko Dragić: Općedruštveni značaj usmene književnosti
Dr. sc. Diana Zalar: Mitološka bića hrvatske umjetničke proze za djecu
Renato Baretić, Patricija Vodopija: „Pričigin“ : iskonska čovjekova potreba za pričom
Mladen Vuković: Usmena tradicija u knjigama za djecu pisaca iz Splitsko-dalmatinske županije
Gita Dragičević: Usmene predaje otoka Brača
Nataša Prkić: Utjecaj usmene tradicije u „Čudnovatim zgodama šegrta Hlapića“

DRUGI DIO: usmena tradicija i novo doba
12.00 – 14.00
Dr. sc. Tea Tereza Vidović-Schreiber: Suvremena predaja u Splitu
Zdenko Bašić: Oživljene priče iz hrvatske tradicije u novim medijima
Vedran Čačić : Hrvatski mitovi i legende na web portalu
Iva Ciceran: Bajka o potonulim zvonima – zavičajnost u slici i riječi
Vesna Mihanović, Danijela Markotić: O biltenu tematske izložbe knjiga: „Hrvatska usmena tradicija u suvremenoj književnosti za djecu i mlade“
Grozdana Ribičić, Darinka Projić: U potrazi za hrvatskim romanom: rezultati pilot-ankete Odjela za djecu i mlade Središnje knjižnice GKMM-a

Izlaganja na posteru

Rasprava i zaključci

TREĆI DIO – izdavačka djelatnost Odjela za djecu i mlade GKMM
14.30 – 15.00
Promocija Zbornika s trećeg okruglog stola Baština Splitsko-dalmatinske županije u knjigama za djecu i mlade
Promotorica: Katja Matković Mikulčić, ravnateljica Gradske knjižnice Velika Gorica

Predstavljanje Biblioteke Marulice:
„Slikovnica mojeg djetinjstva: knjiga sjećanja“ – promotorica dr. sc. Diana Zalar
„Split u snigu“

U programu 4. okruglog stola sudjeluju: učenici OŠ Marjan s prof. Tomislavom Najevom, klapa „Luč“ OŠ Lučac s prof. Lidijom Čujić Živković, glumica HNK-a Split Andrijana Vicković, Ivona Pejković i Flora Bašić s odgojiteljicom Zvjezdanom Čagalj.

Kao i svake godine, Odjel za djecu i mlade postavit će izložbu knjiga na ovu tematiku te tiskati bilten izložene građe.

Kotizacija: 100 kuna ( u kotizaciju su uključeni radni materijali, potvrda o sudjelovanju i Zbornika radova s 3. okruglog stola „ Baština Splitsko-dalmatinske županije u knjigama za djecu i mlade“); može se uplatiti na dan organiziranja okruglog stola.

Prijave za skup primaju se do 25. svibnja 2013. na gribicic@gkmm.hr.
Prijave i sažetke (do 200 riječi i kratka biografija autora) za izlaganja na posteru poslati do 20. svibnja 2013. na vmihanovic@gkmm.hr .