Drugi Festival hrvatskih digitalizacijskih projekata (10.04.2012)

Drugi festival hrvatskih digitalizacijskih projekata održava se 19. i 20. travnja 2012. u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu. Festival okuplja predstavnike arhivske, knjižnične i muzejske zajednice te sve zainteresirane za digitalizaciju kulturne i znanstvene baštine.
Više informacija o ovogodišnjem Festivalu, kao i prijavama na njega, možete pronaći na mrežnim stranicama http://www.nsk.hr/d-fest.

Svrha je Festivala hrvatskih digitalizacijskih projekata predstaviti projekte digitalizacije kulturne i znanstvene baštine u hrvatskim baštinskim ustanovama te razmijeniti iskustva i znanja iz područja digitalizacije, primjene normi, korištenja informacijskih tehnologija, provođenja nacionalnog programa digitalizacije te osiguranja bolje dostupnosti podataka o digitaliziranoj građi. Na Festivalu će biti predstavljeni projekti digitalizacije knjižne građe, zvuka i vizualne građe, a posebno će biti okupljeni i predstavljeni projekti digitalizacije zavičajne građe te projekti povezani s primjenom novih medija.

Drugi dan Festivala pod nazivom Građa u fokusu ove je godine posvećen digitalizaciji starih novina kao iznimno traženoj i krhkoj građi koja se čuva u našim baštinskim ustanovama. Prijenosom novina u digitalni oblik osigurava se zaštita izvornika starih novina, a objavom na mreži njihova šira dostupnost. Digitalizacija starih novina otvara niz stručnih, tehničkih i organizacijskih pitanja koja ćemo razmotriti kroz nekoliko uvodnih izlaganja i raspravu o sljedećim temama:
– strategija i koordinacija digitalizacije starih novina,
– metapodaci i zajednički put prema Europeani,
– izazovi skeniranja i obrade starih novina te
– digitalizacija inozemne Croatice.